Hikayemiz

Hakkımızda - Kapak Fotoğrafı
Lumpini Park, Bangkok

2019 yılında, dünyanın doğusunu merak edip, Güneydoğu Asya’ya gezi planlamıştım. Bir yeri gezmek hiçbir zaman sadece gezmek olmadı benim için. Gittiğim yerlerde daima “Burada ne iş yapılabilir? Ne üretilebilir? Ne satılabilir?” soruları aklımın bir köşesinde olmuştur hep. O yerin ticaret hacmini, pazarın yapısını ve dinamiklerini, üretim ve lojistik imkanlarını da gözlemlemek ve bağlantı kurmak için de iyi bir fırsattır gezmek.

O gezimde, Bangkok’ta yaşayan ve gitmeden önce bağlantı kurduğum Türklerle, Taylarla ve orada yaşayan farklı milletten insanlarla görüşmeler de yapıyordum. İki Türk girişimciyle, şehrin göbeğindeki Lumpini Park’tan geçerken… Türkiye’de üreticilerin, ihracatçıların ve halkın da Güneydoğu Asya’yı, hak ettiği ölçüde tanımadığını ve buradaki heyecan verici büyümeyi ve pazarın büyüklüğünü fark etmeleri adına Türkiye ile Güneydoğu Asya arasında ticari ve kültürel bir köprü kurma gerekliliğini Türk girişimcilerle paylaştım, onlar da gayet heyecan verici buldular ve destek verebileceklerini söylediler. Böylece kureselis.com’un fikri temelleri 2019 Ocak ayında, Bangkok’ta atıldı.

Türkiye’de; fiziksel üründen dijital ürüne, büyük üretim hatlarından çıkan bir üründen evin bir köşesinde üretilen ürünlere kadar dünyaya satılabilecek ürünler ve satmak isteyen üreticiler ve aracılar var. Bu kitle için küresel çapta işlerin odakta olduğu bir platform kurulacaktı ve hali hazırda zaten ihracatçı olan kitle vardı fakat ihracata meraklı bir kitle de fazlaca vardı ve bu kitlenin soruları oldukça fazla olduğu gibi nereden başlayacaklarını da henüz bilmiyorlardı .

Bu kitle bize, kureselis.com’un bir alt girişimi olan, Küresel İşler Okulu’nun kurulmasına sebep oldu diyebiliriz. Küresel İşler Okulu’nda; bireysel, küçük veya büyük ölçekli fark etmeden, küresel çapta işlerin nasıl yapılacağını insanlara anlatma ve gerekirse mentörlük hizmeti de verme gibi hedeflerimiz var.

Kureselis.com temelinde bir iyi niyet projesi; ihracat ve üretim kültürünü, kar amacı ön planda olmadan fakat zaman ayıran herkes için de zamanına karşılık bir gelir elde edebileceği bir model uyarlayarak yola çıkmak istedik ve umarım bunu başarabiliriz.

Ahmet Çığşar
kureselis.com